ÇİLİNGİR KAPIYI NASIL AÇAR?

Çankaya Çilingir.

Çilingirler Kapıyı Nasıl Açar?
 
Çilingirler kapıyı nasıl açar sorusu hemen herkesin cevabını merak ettiği en ilginç sorulardan biridir. Bazen saatlerce açmak için uğraşılan bir kapının çilingir marifeti ile saniyeler içinde açılmasını insanın aklı almıyor. Çilingircilik mesleği sanıldığı gibi her isteyenin yapabileceği bir iş değildir. Bu işi yapmak için belli bir eğitim ve bu eğitim sonunda ustalık belgelerinin alınmış olması gerekir. Diğer yandan, yetkili çilingirler kapıyı açmadan evvel prosedür gereği açılmak istenen ev kapısı veya çelik kasa kilidinin sizin olduğuna dair fatura, kontrat ya da benzer bir belge isterler. 
 
Çilingirler Hangi Alanlarda Faaliyet Gösterir?
 
Çilingirler, çelik veya ahşap ev kapıları, araçların kapıları ve çelik para kasaları açma alanlarında faaliyet gösterirler. Bunların yanı sıra valiz, asma kilit ve dolap kutuları gibi eşya kilitlerinin açılması konusunda da hizmet sunarlar. 
 
Çilingirlerin Kullandığı Aletler
 
Çilingirlerin kullandığı aletler bu işin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Çilingirlerin kullandığı temel alet ise maymuncuktur. Çilingirler maymuncuk ve diğer aletleri kullanarak kilit ve kapıları hasar vermeden kolayca açabilirler. Çilingirlerin takım çantasında; pens ve tornavida çeşitleri, eğe çeşitleri, kurbağacık  çeşitleri, şarjlı matkap ve elektrikli küçük el aletleri bulunur. 
 
Maymuncuk Setleri 
 
Sadece çilingirlerin satın alabileceği ve başkasına satışının yasak olduğu aletlerdir. Bu maymuncuk aletleri; yale tip barel çevirme maymuncuğu, barel çevirmekte kullanılan şarjlı model elektrikli maymuncuk, bilyalı maymuncuk, şarjlı kasa maymuncuğu, rozet koparma aleti, kasa açma aleti, kapı açmak için kullanılan teller, el maymuncuğu, mekanik olarak kapı dili açma aletleri, şarjlı oto açma maymuncuğudur. Bu maymuncuk çeşitleri anahtar göbeğinden kapı vb. malzemelerin açılmasını sağlar. Bu aletler hırdavatçı veya yapı marketlerde satılmaz. Bunların kullanım yeri ise açılacak kapı veya kilidin bulunduğu yere göre değişir. Bu malzemelerden en uygun olanı kullanılarak kapı veya kilitlerin hasarlanmadan açılması sağlanır. 
 
Çilingirler Kapı veya Kilitleri Nasıl Açarlar? 
 
Kapı ya da kilitlerin herhangi bir şekilde zarar görmesini önlemek için mutlaka usta çilingirler çağrılmalıdır. Çünkü iyi bir çilingir ustası maymuncuk ve diğer çilingir aletlerini yetenekli bir şekilde kullanarak kapı veya diğer kilidi açılan yerlerin hasar görmemesine özen gösterirler. Usta çilingirler, çilingir meslek kurslarına katılarak bu mesleğin eğitimini ve sonrasında ustalık belgesini almış kişilerdir. Diğer yandan, çilingir malzemesi satan yerlerde, ustası belgesi ve çilingir işyeri kaydı olmayan kişilere ürün satılmaz. Ayrıca çilingir malzemeleri büyük mağaza ya da hırdavatçılarda satılmaz. Çünkü bu ürünler ile ilgili satışlar kayıt altına alınır. Güvenlik açısından çilingirlerin yaptığı faaliyetler ile ilgili daha fazla açıklama yapılması, çilingircilik mesleği prosedürleri gereği yasaktır. Çünkü çilingirlerin kapıları ve kilitleri nasıl açtığının tam olarak bilinmesi hırsızlar için davetiye çıkartmak olacaktır. Bu nedenle çilingirlerin maymuncuk ve diğer yardımcı malzemeler ile güvenilir ve zarar vermeden kapıları açması dışında bilgilerin öğrenilmesi çilingir mesleğinin kurallarının ihlal edilmesine ve mesleki açıdan zorluklar yaşanmasına neden olabilir.